Flash Bellekten Veri Kurtarma

Basit bir veri kurtarma işlem süreciyle ilgili izlenilen yolu aşağıda görebilirsiniz.

Problem:

Flash Bellek içerisindeki “Yeni Klasör” isimli klasör, içerisindeki word belgeleriyle birlikte kaybolmuş. Kullanıcı klasöre ve dosyaların hiçbirine ulaşamıyor.

Çözüm:

İlk olarak;flash-bellekten-veri-kurtarma

Kurtarma işlemi yapılacak olan medya (Sabit disk, flash bellek, hafıza kartı…) ne olursa olsun ilk kural, sorunu, o andaki halinden daha kötü bir hale getirmemek için alınması gereken tedbirleri almaktır.

Flash Belleği bilgisayara bağlamadan önce antivirüs programları, işletim sistemlerinin otomatik yürütme sistemleri gibi Flash Belleği bilgisayara bağladığımız anda Flash Belleğe erişmeye çalışacak programları kapatmalı veya engellemeliyiz.

İkinci adım;

Yazılımsal olarak önlemlerimizi aldıktan sonra donanımsal olarak ta Flash Bellek ile bilgisayarımız arasında bir write blocker olmasında fayda var.

Üçüncü adım;

Flash Bellek veri kurtarma işlemi için bana gelmeden önceki aşamalarda birkaç tane bilinen ve iyi iş yapan kurtarma programlarını kullanarak denemeler yapılmış ancak sonuçlar hep başarısız olmuş. Zaten kurtarma işlemi yaptıklarında da bir kısmı çalışır bir kısmı da bozuk halde yüzlerce word belgesi kurtarılmış ancak aranılan dosyalara ulaşılamamış. Ben de zaten denenmiş teknikleri tekrar denemeden işe koyuldum.

Flash Bellek içerisindeki ulaşılmak istenilen dosyaların içerisinde geçen ve ayırt edici olabilecek metin/isim gibi anahtar kelimeler isteyerek bu bilgileri aldıktan sonra Encase’i açtım ve Encase’e ilgili Flash Belleği “Add Device” menüsünden ekledim.

flash-bellekten-veri-kurtarma-2

 

 

Encase’in “Keywords” sekmesini açarak “Add Keyword List” bölümüne seçtiğim anahtar kelimeleri yazdım ve tamam a bastım. Tamam demeden önce Unicode seçeneğinin seçili olmasına, buradaki gibi kutucuğun boş olmamasına dikkat etmeliyiz.

 

 

 

Anahtar kelimeleri ekledikten sonra listeye eklediğimiz kelimelerin yanındaki kutucukları işaretlemeliyiz. Arama işlemini başlatmak için Encase penceresinin üst kısmındaki “Search” butonuna basar karşımıza çıkan penceredeki “Selected items only, Search entiries and records for keywords, Selected keywords only, Search entry slack, Undelede entries before searching” yazılarının yanındaki kutucuklarını işaretleyerek “Start”’a basıp aramayı başlatırız.

 

flash-bellekten-veri-kurtarma-3

Aramanın sonra ermesini bir süre bekledikten sonra “Search Hits” sekmesini açtığımızda sağ sekmede arama sonuçlarını görebiliriz. Arama sonuçlarına baktığımda sol alt kısımdaki hex görünümünden içeriği biraz incelediğimizde aradığımız dosyanın o dosya olup olmadığını az çok anlamamız mümkün.

Ben “Unallocated Clusters” içerisinde bulunmuş olan sonuçları kontrol ettikten sonra o sonuçların aradığım dosyalara ulaşabileceğim mantıklı sonuçlar olmadığını düşündüm ve sonuçların devamındaki CHK uzantılı dosyaları incelediğimde bu dosyaların aradığım dosyalar olabileceğini düşünerek bu dosyalar üzerinde çalışmaya karar verdim.

flash-bellekten-veri-kurtarma-4

Bulduğum CHK uzantılı dosyaların Flash Bellek üzerindeki konumlarını yukarıdaki pencerenin en alt kısmında görebiliriz ki bu klasörü daha önce Windows Explorer ile Flash Belleğin içe baktığımda görememiştim(gizli klasörleri gösterme seçeneği açık olduğu halde). Ancak Encase ile bu klasörü görebiliyorum.

Bu aşamadan sonra CHK dosyalarını nasıl kurtarabileceğimizi bilmemiz gerek. CHK dosyalarını kopyalayarak herhangi bir medya üzerinden çalıştırmamız mümkün değil.

CHK dosyalarının uzantıları değiştiği için bu dosyaları açmak bu olay için çok kolay. Ancak birden çok çeşitli uzantılara sahip dosyalar CHK formatına dönüştüğünde her bir dosya için ayrı ayrı uzantılarını tespit ederek ona göre uygun programlarla açmamız gerekecektir.

Dördüncü adım;

Bu aşamada tüm dosyaları gösterebilecek özelliklere sahip bir programla flash belleği açıp içindeki göremediğimiz tüm dosyaları görebilmemiz gerekli.

flash-bellekten-veri-kurtarma-5

Yukarıdaki resimde görülen 18 adet CHK uzantılı dosyanın Word dosyaları olduğunu bildiğimiz için bu dosyalara sağ tıklayıp birlikte aç seçeneğinden Microsoft Office Word programını seçerek hepsini açabiliriz.

flash-bellekten-veri-kurtarma-6